21.06.2018 - meniny má Alojz

Súčasnosť nesúčasného   /Prieniky slovenskej a maďarskej filozofie v 19. storočí
  • website.labels.new

Súčasnosť nesúčasného /Prieniky slovenskej a maďarskej filozofie v 19. storočí

Počet hlasov (0)

Mészáros, Ondrej

ISBN: 978-80-224-1627-6

Vydavateľstvo: VEDA
Rok vydania: 2018
Počet strán: 168
Väzba: Mäkká
Formát: 170x240mm
Hmotnosť: 290 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 10,00
Bežná cena s DPH: 12,50 €

Súčasnosť nesúčasného / Prieniky slovenskej a maďarskej filozofie v 19. storočí

Kniha sa zameriava na styčné body dejín slovenskej a maďarskej filozofie. Ide jednak o charakter recepcie západoeurópskych filozofických vzorov, jednak o spoločenskú podmienenosť filozofickej tvorby, o priestorovú a časovú začlenenosť jednotlivých filozofií v rámci habsburskej monarchie, ako aj o to, či je možný homogénny naratív dejín maďarskej (aj slovenskej) filozofie, teda, či sú to kontinuálne príbehy s jednoznačnou vnútornou koherenciou. Autor dospel k výsledku, že možno vystopovať určité diskurzy, ktoré sa navzájom líšili a vytvárali autonómne naratívy v obidvoch filozofiách, ale nerealizovali sa vždy rovnako a v totožnom historickom čase. Z toho vyplývajú temporálne inkongruencie, majúce vplyv na tieto filozofie.
V druhej časti knihy jednotlivé prípadové štúdie ilustrujú heuristickú funkciu metodologických inštrumentov a predstavujú jezuitský, protestantský aj národný diskurz či friesovskú tradíciu v uhorskej filozofii. Nájdeme tu aj komparáciu odlišnej slovenskej a maďarskej recepcie Heglovej filozofie v rámci dvoch národných diskurzov.

Odborní recenzenti:

Dr. Béla Mester, PhD.
Doc. PhDr. Erika Lalíková, PhD.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií