22.02.2025 - meniny má Etela

Pripravované tituly:

Londáková, Elena Londák, Miroslav
V tieni železnej opony. Príbeh Slovenska (1945 – 1989)
Kniha historikov, dlhoročných pracovníkov Historického ústavu SAV, mapuje vyše štyridsaťročné obdobie vývoja Slovenska, ktorým prechádzalo od jari 1945, po skončení druhej svetovej vojny. Zámerom autorov bolo zachytiť hlavné tendencie vývoja politického, ekonomického i kultúrneho, ktoré nadlho poznamenali tvár našej vlasti. V tieni železnej opony, po komunistickom prevrate z februára 1948, Slovensko paradoxne prechádzalo aj modernizáciou, socialistickou industrializáciou a premenou krajiny agrárnej na krajinu priemyselno-agrárnu. Zmenila sa i sociálna štruktúra Slovenska. Po roku 1968 a po zmene štátoprávneho usporiadania a nanútenej normalizácii však Československo nedokázalo zachytiť progresívne trendy vývoja, ktorými prechádzali vyspelé západné krajiny. Osemdesiate roky 20. storočia sa tak stali labuťou piesňou komunistického Československa.

Boča, Roman – Rajnák, Cyril
Moderná fyzikálna chémia
Monografia sa zaoberá klasickými aspektami fyzikálnej chémie, ku ktorým sa radí všeobecná náuka o štruktúre hmoty, chemická termodynamika, chemická rovnováha, chemická kinetika, elektrochémia, fotochémia, ale aj magnetochémia, mikrovlnná chémia a chémia tuhých látok. Dielo je obohatené o dôsledky elektrickej a magnetickej práce vrátane materiálových charakteristík. Podrobne sa zaoberá elektrónovou štruktúrou atómov a molekúl, fyzikálnou podstatou a metódami opisu chemickej väzby, hlbším pohľadom do štruktúry molekúl, klasickými ako aj novými druhmi emisných, absorpčných a rezonančných spektroskopií. Obsahuje aj úvod do biofyzikálnej chémie a filozofické aspekty fyzikálnej chémie.
Dielo je určené vedeckým pracovníkom v oblasti prírodovedného a technického chemického zamerania, ako aj poslucháčom 2. a 3. stupňa univerzitného štúdia.

Krajčír, Lukáš (ed.)
Fenomén YMCA. 100 rokov bratislavskej budovy a dejiny združení v Československu v 20. storočí
Združenie YMCA (Young Men’s Christian Association / Kresťanské združenie mladých ľudí) predstavovalo v českom a slovenskom priestore 20. storočia výrazný kultúrny, duchovný, sociálny, vzdelávací a telovýchovný fenomén. Ako import zo západoeurópskeho a amerického prostredia ponúkalo dovtedy neznáme a inovatívne aktivity v uvedených oblastiach.
Autori príspevkov predstavujú v predkladanej publikácii tieto podoby aktivít na bratislavskom združení YMCA, ktoré si v decembri 2023 pripomenulo 100. výročie otvorenia budovy na rohu Karpatskej a Šancovej ulice v Bratislave. Približujú tiež činnosť a aktérov ostatných ymkárskych miestnych združení v Československu a zasadzujú ich do širšieho kontextu českých a slovenských dejín 20. storočia.
Publikácia tak ponúka doposiaľ málo známe i nepoznané podoby ymkárskych aktivít, ktoré mali svoje miesto v rozvoji českej a slovenskej spoločnosti v 1. polovici 20. storočia.

Micháleková, Jana Magdaléna
Na mestskej radnici. Inštitucionálne dejiny mestského zastupiteľstva a komunálni politici v Prešporku (1867 – 1918)
Výskum lokálnych politických elít predstavuje v súčasnosti jeden z aktuálnych trendov v stredoeurópskej historiografii. Kniha prináša rad nových informácií a dôležitých interpretácií k doteraz nedostatočne preskúmanej problematike mestskej samosprávy v období dualizmu (1867 – 1918). Na príklade mesta Prešporok (Bratislava) sa významným spôsobom prehlbuje poznanie o vytváraní a fungovaní mestského zastupiteľstva (municipiálneho výboru) po reforme verejnej správy v Uhorsku z roku 1870. V publikácii sa analyzuje nielen legislatívna úroveň spomínanej reformy, ale aj jej implementácia v meste. V práci sa okrem kvantitatívnych ukazovateľov štruktúry mestského zastupiteľstva sledujú aj politické kariéry, rodinné prepojenia a legitimačné stratégie konkrétnych osobností. Dôležitou súčasťou knihy sú tiež výsledky výskumu o poslancoch uhorského parlamentu zvolených za mesto Prešporok, ktorí boli zároveň mestskými zastupiteľmi v Prešporku. Dôraz sa kladie na politické, ekonomické, sociálne i spoločenské aspekty prostredia mesta a pôsobenia mestských politických elít.

Szalma, Štefan
Osmansko-uhorský obchod so zajatcami počas hlavných kapitánstiev Štefana (I.) Koháryho (1647 – 1664)
Osmansko-uhorský obchod so zajatcami počas 17. storočia bol regulárnou súčasťou každodenného života v pohraničí. Kým v prvých desaťročiach osmanskej nadvlády hlavným katalyzátorom fenoménu bolo otrokárstvo a priame vojenské konflikty, postupne vojaci oboch strán objavili v tejto činnosti možnosť finančného prilepšenia a spôsob nahradenia meškajúceho žoldu. Dôsledkom častých koristníckych nájazdov sa v zajatí mohli rovnako ocitnúť poddaní, vojaci alebo aj rôzni hodnostári. Monografia prináša nové poznatky k tomuto fenoménu na základe štúdia archívnych prameňov osmanskej a uhorskej proveniencie z obdobia kapitánstiev Štefana (I.) Koháryho v Sečanoch a vo Fiľakove. Z tohto dôvodu primárne poskytuje informácie o dianí na okolí týchto hradov a ich osmanských náprotivkov na prelome 17. storočia. Na príklade konkrétnych zajatcov predstavuje čitateľovi jednotlivé momenty ich zajateckého statusu od samotného uväznenia až po vyslobodenie. Zvláštna pozornosť je venovaná rokovaniam o výkupnom, možnostiam získania vymeranej čiastky a systému zväčša nepísaných pravidiel akceptovaných uhorskou, ako aj osmanskou stranou. Kniha je doplnená o terminologické zaujímavosti týkajúce sa dobových prameňov, a ponúka množstvo informácií všetkým čitateľom, ktorí sa zaujímajú o každodenný život osmanských a uhorských vojakov.

Ravasz, Ábel – Kovács, Ľuboš - Zamišková, Anna
Atlas Goralov Slovenska
Publikácia Atlas Goralov Slovenska je monografiou, ktorá sa zameriava na historický vývoj a aktuálne demograficko-sociologické charakteristiky goralských komunít na Slovensku. Vychádza z analýzy historiografickej literatúry, ktorá zachytáva obdobie od valašskej kolonizácie až po prvú polovicu 20. storočia, pričom sa podrobne venuje populačným zmenám na prelome 19. a 20. storočia, ako aj vplyvom svetových vojen a povojnových presunov obyvateľstva. Druhá časť publikácie je založená na autorskom sociografickom mapovaní, ktoré sa zameriava na súčasný stav goralských obcí na Slovensku, vrátane otázok ovládania goralského nárečia, dostupnosti školských zariadení a kultúrnych inštitúcií venujúcich sa osvete v oblasti goralskej kultúry. Významnou súčasťou diela sú mapové prílohy, ktoré zobrazujú rozmiestnenie goralských obcí na Slovensku, osobitne v regiónoch Kysuce, Orava a Spiš, so zreteľom na vzájomné vzťahy s inými etnickými skupinami v týchto oblastiach.

Hudec, Jozef – Verešová, Veronika (eds.)
Tell el-Retábí a príbeh jeho objavovania
Sídliská, pohrebiská, pevnosti – to všetko sa skrýva pod staroegyptským tellom, ktorý od roku 2007 skúma tím poľských a slovenských egyptológov a ďalších odborníkov. Ich výsledky prináša táto publikácia, prierez veľkou časťou staroegyptských dejín a rovnako prierez vedeckými disciplínami, ktoré dokážu obraz starých Egypťanov obohacovať aj meniť. Predstavuje jedinečnú mozaiku nielen doterajších nálezov, ale aj metód použitých na ich objavovanie.
Tell el-Retábí sa nachádza v údolí Tumilát, vytvorenom jedným z pradávnych nílskych ramien. To neústilo do mora, ale do Suezskej šije, kde napájalo viacero jazier. Faraóni ho využívali ako strategickú cestu k Červenému moru, na Sinaj, do Sýropalestíny a ešte ďalej. Poviedka o Sinuhetovi naznačuje, že slúžilo aj ako obranná línia pred nepriateľmi z východu a severovýchodu. Obchod, spracovanie rôznych surovín a obrana tak najviac ovplyvnili vývoj lokality a život jej obyvateľov.
Túto bohato ilustrovanú knihu zostavil multidisciplinárny tím autorov – egyptológov, archeológov, historikov a predstaviteľov spolupracujúcich vedných disciplín – antropológie, archeobotaniky, archeozoológie, geodézie, keramológie, pedológie, či stavebného inžinierstva. Snaží sa ísť v šľapajach Vojtecha Zamarovského a v slovenčine popularizovať jedinečný príbeh významného miesta staroegyptských dejín.

Braxatoris, Martin – Braxatorisová, Anita – Szabó, László V.
Samuel Ferjenčík und sein Buch der Exzerpte und Notizen (Samuel Ferjenčík a jeho kniha výpiskov a poznámok)
Monografia spracúva osobnosť a rukopisnú poznámkovú knihu Samuela Ferjenčíka, ktorý bol výraznou osobnosťou slovenských kultúrnych dejín 19. storočia. Rukopis predstavuje nemeckojazyčný dokument zo 40. rokov 19. storočia, pozostávajúci z poznámok z autorovho vlastného čítania rôznorodých prameňov. Výskumný tím sa zameral na rekonštrukciu pramennej základne a na literárnohistorickú, kultúrnohistorickú a lingvistickú interpretáciu rukopisu, ktorý je podnetným materiálom z hľadiska ars excerpendi, štylistickej imitácie, pôsobivosti obrazného jazyka, hypertextových a intertextových vzťahov, analogického myslenia autora, ako aj budovania národnostnej a etnickej identity. Rukopis odráža predovšetkým Ferjenčíkove postoje v čase Slovenského prestolného prosbopisu (1842), ale čiastočne aj v neskoršom období, v ktorom odmietal panslavistickú orientáciu slovenských elít.
(vyjde vo februári 2025)

Zumrík, Miroslav
Jazyk slovenských súdnych rozhodnutí
Súdne rozhodnutia sú v živote ľudí prítomné v nerovnakej miere. Pre sudcov, právnikov a ďalších odborníkov v oblasti práva tvoria súčasť každodennej práce. Bežní ľudia sa s rozhodnutiami stretávajú v právnych veciach, ktoré sa ich priamo týkajú, alebo sprostredkovane, napríklad v podobe medializovaných káuz. Súdne rozhodnutia v rôznych právnych odvetviach zároveň predstavujú špecifický druh textov. V predkladanej práci sa na jazykovú a štylistickú analýzu konkrétne súdnych rozhodnutí v trestných veciach využíva rozsiahla databáza súdnych rozhodnutí, ktorú používateľom ponúka Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Na tento účel sa v práci aplikuje konceptuálny rámec prešovskej interaktívnej štylistiky, ako aj nástroje a postupy korpusovej a kvantitatívnej lingvistiky. Cieľom práce je predstaviť konkrétny žáner právnych textov ako lingvisticky zaujímavý predmet aktuálneho i budúceho výskumu.

Grúň, Daniel (ed.)
Hostina pre duchov. Hodnoty v dialógu súčasných umení
Publikácia pozostáva z úvodnej štúdie venovanej súčasnému stavu umeleckej kritiky (Daniel Grúň) a následne zo samostatných esejí. Súčasťou knihy sú tiež anglické resumé ku každej eseji, šesť až sedem reprodukcií. V každej zo zaradených esejí sú sledované pojmy – kritika, hodnota a kríza – definované a kontextualizované odlišne. Názvy a tematické zameranie jednotlivých esejí sú nasledovné: Hľadanie hodnôt v tekutej dobe. Nautické motívy v súčasnom vizuálnom umení na Slovensku (Peter Megyeši), Ženy ako agentky ekokriticizmu: európska a slovenská perspektíva (Jana Dudková), Vrstvy času. Dialógy príbehov v súčasnom vizuálnom umení na Slovensku (Ivan Gerát), Starosť o archív a situovaná prax súčasného umenia (Daniel Grúň), Prelínanie reality a fikcie (Miloš Mistrík), Koniec veľkých príbehov a dramaturgia tém v súčasnom slovenskom divadle ako nevyhnutnosť novej epistémy (Elena Knopová), Rekonštrukcia tvorivých postupov v maľbe a hodnotové preferencie (Marian Zervan).

Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií