29.03.2025 - meniny má Miroslav

Edičný plán VEDY, vydavateľstva SAV, na rok 2025

Historický ústav SAV:

Anna Falisová, Silvia Capíková: Zdravotné pomery na Slovensku. Kapitoly z histórie boja proti infekčným chorobám 1918 – 1968
Publikácia približuje zdravotné pomery na Slovensku najmä so zameraním na infekčné ochorenia v období od vzniku ČSR do roku 1968. Monografia sa skladá zo štyroch kapitol, ktoré sa zameriavajú na dve hlavné oblasti: inštitucionalizáciu boja proti infekčným ochoreniam na medzinárodnej i vnútroštátnej úrovni a vývoj odborných medicínskych poznatkov a praxe v meniacich sa societálnych podmienkach. Podrobnejšie mapuje boj proti brušnému týfusu a trachómu.

Eva Morovicsová, Miroslav Morovics: Inštitucionálne zázemie psychiatrickej starostlivosti
Anotácia sa pripravuje

Jana Micháleková (ed.): Na mestskej radnici. Inštitucionálne dejiny MZ a komunálni politici v Prešporku (1867 – 1918) (Edičná rada SAV)

Výskum lokálnych politických elít predstavuje v súčasnosti jeden z aktuálnych trendov v stredoeurópskej historiografii. Kniha prináša rad nových informácií a dôležitých interpretácií k doteraz nedostatočne preskúmanej problematike mestskej samosprávy v období dualizmu (1867 – 1918). Na príklade mesta Prešporok (Bratislava) sa významným spôsobom prehlbuje poznanie o vytváraní a fungovaní mestského zastupiteľstva (municipiálneho výboru) po reforme verejnej správy v Uhorsku z roku 1870.

Elena Londáková, Miroslav Londák: V tieni železnej opony. Príbeh Slovenska (1945 – 1989)
Kniha historikov, dlhoročných pracovníkov Historického ústavu SAV, mapuje vyše štyridsaťročné obdobie vývoja Slovenska, ktorým prechádzalo od jari 1945, po skončení druhej svetovej vojny. Zámerom autorov bolo zachytiť hlavné tendencie vývoja politického, ekonomického i kultúrneho, ktoré nadlho poznamenali tvár našej vlasti. V tieni železnej opony, po komunistickom prevrate z februára 1948, Slovensko paradoxne prechádzalo aj modernizáciou, socialistickou industrializáciou a premenou krajiny agrárnej na krajinu priemyselno-agrárnu. Zmenila sa i sociálna štruktúra Slovenska. Po roku 1968 a po zmene štátoprávneho usporiadania a nanútenej normalizácii však Československo nedokázalo zachytiť progresívne trendy vývoja, ktorými prechádzali vyspelé západné krajiny. Osemdesiate roky 20. storočia sa tak stali labuťou piesňou komunistického Československa.

Lukáš Krajčír a kolektív: Fenomén YMCA. 100 rokov bratislavskej budovy a dejiny združení v Československu v 20. storočí (Edičná rada SAV)
Združenie YMCA (Young Men‘s Christian Association / Kresťanské združenie mladých ľudí) predstavovalo v českom a slovenskom priestore 20. storočia výrazný kultúrny, duchovný, sociálny, vzdelávací a telovýchovný fenomén. Ako import zo západoeurópskeho a amerického prostredia prinášalo doposiaľ neznáme a inovatívne aktivity v uvedených oblastiach. Autori a autorky príspevkov vysvetľujú v predkladanej publikácii tieto podoby na príklade bratislavského združenia YMCA, ktorého budova na rohu Karpatskej a Šancovej ulice v Bratislave dosiahla v decembri 2023 okrúhle 100. výročie otvorenia. Približujú tiež činnosť a aktérov ostatných ymkárskych miestnych združení v Československu a zasadzujú ich do širšieho kontextu českých a slovenských dejín 20. storočia.

Štefan Szalma: Osmansko-uhorský obchod so zajatcami počas hlavných kapitánstiev Štefana (I.) Koháryho (1647 – 1664) (Edičná rada SAV)
Osmansko-uhorský obchod so zajatcami počas 17. storočia bol regulárnou súčasťou každodenného života v pohraničí. Kým v prvých desaťročiach osmanskej nadvlády hlavným katalyzátorom fenoménu bolo otrokárstvo a priame vojenské konflikty, postupne vojaci oboch strán objavili v tejto činnosti možnosť finančného prilepšenia a spôsob nahradenia meškajúceho žoldu. Dôsledkom častých koristníckych nájazdov sa v zajatí mohli rovnako ocitnúť poddaní, vojaci alebo aj rôzni hodnostári. Monografia prináša nové poznatky k tomuto fenoménu na základe štúdia archívnych prameňov osmanskej a uhorskej proveniencie z obdobia kapitánstiev Štefana (I.) Koháryho v Sečanoch a vo Fiľakove.

Ján Steinhübel: Veľká Morava a slovanský svet
Anotácia sa pripravuje

Slavomír Michálek (ed.): História zadnými dverami 8
Anotácia sa pripravuje


Ústav slovenskej literatúry SAV:

Dagmar Garay Kročanová, Dana Hučková (eds.): Slovenská dráma na ceste k modernizmu (1890 – 1920) / Antológia
Antológia predstavuje v časovom zábere rokov 1890 – 1920 texty slovenskej dramatickej tvorby, ktoré dokladajú prienik a postupné vyhraňovanie modernistickej poetiky, jej cielené inovácie a tiež rôzne prístupy k hľadaniu nového dramatického štýlu a zodpovedajúcej žánrovej formy. Prostredníctvom vybraných dramatických prác sleduje atribúty modernosti na úrovni stvárnenia témy aj kompozície a takýmto spôsobom na príklade drámy ukazuje procesy kryštalizácie dobových estetických noriem. Širší literárny a kultúrny rámec problematiky približujú dve úvodné štúdie.

Erika Brtáňová (ed.): Z duchovnej lyriky Mateja Markoviča staršieho
Anotácia sa pripravuje

Erika Brtáňová, Daniel Soukup: Z kázňovej prózy II
Obsahom edície budú tri zbierky z tvorby barokového spisovateľa Mateja Markoviča st. (1707 – 1762), ktoré neboli zatiaľ literárnou históriou reflektované. Zbierka duchovných piesní Řvání jelenovo anebo písničky některé z osmerýho blahoslavenství (1747) vyniká typickou barokovou poetikou, čo naznačuje už jej titul. Špecifickosť druhej zbierky duchovných piesní a modlitieb Sloup ohnivý křesťanské Izraelity na cestách zprovázející (1756) spočíva v jej určení trom profesným skupinám – „kupcům, handlířům a řemeselníkům“, čím Markovič predišiel Juraja Laučeka a jeho zbierku Zlatá báně (1776) venovanú gemerským baníkom. Zbierku epigramov Duchovní zrcadlo ženského pohlaví z Písem svatých představené vytvoril Markovič ešte (pred rokom 1762) pred Bajzom (Slovenské dvojnásobné epigrammata, 1794) čiže ide o prvú zbierku epigramatickej lyriky v slovakizovanej češtine.

Dana Hučková: Literárne praktikum (Ako čítať modernu)
Anotácia sa pripravuje

Dana Hučková: Žánrové podoby besednice. Literatúra v službách výchovy
Výchovne zamerané „čítanie pre ľud“ bolo na prelome 19. a 20. storočia stále dôležitou súčasťou slovenskej literárnej produkcie. Hoci z dnešného, esteticky podmieneného hodnotového pohľadu ide o okrajovú žánrovú formu, v súvekých slovenských podmienkach to bola ťažisková, dokonca politicky motivovaná priorita, pretože ľud bol najpočetnejšou zložkou národa, jeho jadrom – bola to „národná masa“, ktorú bolo treba získať pre národnú vec. Sociálne a politické pozdvihnutie ľudu bolo vo vnímaní slovenských národoveckých politických elít krokom k jeho sebauvedomeniu ako národa. Aj s ohľadom na to v danom čase zahrnuli výchovu ľudu do vlastnej umeleckej tvorby viacerí slovenskí spisovatelia – v žánri krátkej prózy ju vo svojich početných črtách a poviedkach výrazne realizovali napríklad Jozef Gregor Tajovský, Ján Čajak či Vladimír Hurban Vladimírov. Publikácia približuje podoby, možnosti a limity takejto fúzie pragmaticko-didaktickej funkcie s estetickou funkciou a cez analýzu autorských stratégií ukazuje, ako zvolený komunikačný zámer (výchova ľudu, informačná, vzdelávacia zložka textu) determinoval podobu danej literárnej formy.

Dana Hučková: Zblízka (Interpretačné skice k slovenskej literárnej moderne)
Interpretačné čítanie poézie slovenskej literárnej moderny zo začiatku 20. storočia (Ivan Krasko, Janko Jesenský, Vladimír Roy, Ivan Gall, František Votruba, Štefan Krčméry, Martin Rázus) ponúka mikroanalýzy zamerané na programy a estetické koncepty, žánre a žánrové formy a trópy a topoi, ktoré spoluutvárajú a definujú modernistickú poetiku. Cez dosah tematizovaného emocionálneho naladenia (melanchólia, nostalgia, kontemplácia, revolta) na výber zodpovedajúcej žánrovej formy (elégia, sonet, balada, nokturno, modlitba, angažovaná lyrika) ukazuje v detailnom pohľade, ako modernistickí autori intertextuálne nadväzovali na žánrové vzory z klasickej i modernej literatúry, svetovej aj domácej, tvorivo ich prehodnocovali a v súlade s vlastnou orientáciou na zosilnenú pozíciu lyrického subjektu a niekedy tiež s využitím podnetov z iných druhov umenia im dávali novú podobu.

Lenka Rišková (ed.): Slovenskí veršovci I. a II. (1805 a 1809)
Edícia dvoch zväzkov diela Slovenští veršovci (1805 a 1809), ktoré vydal Bohuslav Tablic (1769 – 1831) ako výber básnickej produkcie autorov z druhej polovice 18. storočia (J. Chrastinu, J. Demiana, J. Sabova, A. Doležala a M. I. Mošovského) spoločne s dvomi zbojníckymi piesňami.
Jej súčasťou je aj literárnohistorická analýza oboch zväzkov pôvodnej Tablicovej edície, osobitne zameraná na sledovanie podôb prezentácie pôvodnej autorskej i Tablicovej editorskej intencie.

Oľga Vaneková (ed.): Ján Bocatius: Nuptialia. Edícia výberu z diela Jána Bocatia (1569 – 1621)
Z mimoriadne rozsiahleho korpusu Bocatiovej básnickej produkcie sústreďuje editorka pozornosť predovšetkým na jeho ľúbostné básne zahrnuté v III. knihe (Nuptialia) zo zbierky Hungaridos libri poematum V (1599) a zahŕňa ich do kompletnej bilingválnej latinsko-slovenskej edície. V súčasnosti sú dostupné len ich čiastkové preklady do slovenčiny (J. Minárik, M. Keruľová). Súčasťou edície je literárnohistorická štúdia zaraďujúca toto výnimočné dielo slovenského humanizmu do dobového kontextu literárnej tvorby.

Timotea Vráblová – Petra Rusňáková (ed.): Odkrývané znamenia ciest. Problematika konfesionalizmu v slovenskej príležitostnej tvorbe 16. – 18. storočia
Anotácia sa pripravuje

Timotea Vráblová (ed.): Umenie príležitosti. Antológia na tému príležitostnosti v slovenskej literatúre 16. – 18. storočia
Anotácia sa pripravuje

Peter Zajac (ed.): Poetika slovenskej literatúry po roku 1945
Anotácia sa pripravuje

Peter Zajac (ed.): Heslár novodobej poetiky slovenskej literatúry
Anotácia sa pripravuje


Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV:

Kolektív: Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny
Anotácia sa pripravuje

Júlia Behýlová: Ľudovít Novák. Súborné dielo IV (1968 – 1980) (Edičná rada SAV)
Štvrtá časť päťdielneho súborného diela jedného z významnejších slovenských jazykovedcov. Po svojom návrate do aktívnej jazykovednej a pedagogickej činnosti v druhej polovici 60. rokov 20. storočia sa Ľudovít Novák venoval predovšetkým riešeniu všeobecnojazykovedných otázok a to najmä vo vzťahu k spisovnej slovenčine, prípadne aj vo vzťahu k slovanským jazykom ako celku. Pri viacerých príležitostiach na vedeckej pôde objasňoval svoju originálnu koncepciu „axiomatiky semiológie lineárnych útvarov“. Pri tejto koncepcii mu šlo o osvetlenie znakovej podstaty lineárne usporiadaných jazykových útvarov, založených na princípe začiatku, stredu a konca a pevných vzájomných vzťahov týchto troch súčastí. Vo viacerých štúdiách sa zaoberal typologickými vlastnosťami slovenského jazyka ako celku, jeho subsystémov, ako aj typologickou charakteristikou niektorých paradigmatických súčastí v rámci slovanských jazykov, ďalej nulovou morfémou, nulovou syntagmou a inými nulovými útvarmi v jazyku, niektorými princípmi výstavby fonologických štruktúr, témami z dejín slovenského jazyka a ďalšími teoretickými otázkami.

Mária Beláková, Juraj Hladký, Iveta Valentová, Andrej Závodný (eds.): Produkcia a percepcia onymických systémov. Zborník referátov z 22. slovenskej onomastickej konferencie
Anotácia sa pripravuje

Siniša Habijanec: Historická fonológia slovenčiny 1
Anotácia sa pripravuje

Alexandra Jarošová: Komunikačné sféry a sociálne siete alebo súkromnosť vo verejnom priestore
Anotácia sa pripravuje

Agáta Karčová a kol.: Tvary prídavných mien s korpusovými príkladmi
Anotácia sa pripravuje

Katarína Balleková, Miloslav Smatana (ed.): Zo studnice rodnej reči 1
Anotácia sa pripravuje

Miloslav Smatana a kol.: Rozpamätávanie. Prvá svetová vojna jazykom prastarých otcov a materí
Anotácia sa pripravuje


Ústav dejín umenia SAV:

Daniel Grúň a kol.: Hostina pre duchov. Hodnoty v dialógu súčasných umení
Publikácia sa pokúša teoreticky a filozoficky uchopiť procesy tvorby a kritiky hodnôt na tak dynamickom teréne, akým je súčasné vizuálne umenie, súčasný film a súčasná divadelná dráma. Východiskom tohto úsilia je predstava dialógu troch umenovedných disciplín na základe reflexie tvorby a kritiky hodnôt. Zostavovateľ Daniel Grúň po úvodnom texte o súčasnom stave umeleckej kritiky zaradil do publikácie sedem samostatných esejí. V každej z esejí sú sledované pojmy – kritika, hodnota a kríza – definované a kontextualizované odlišne.

Veronika Kucharská: Ján Zápoľský a jeho doba
Príbeh Jána Zápoľského je v monografickom spracovaní predstavený vôbec po prvýkrát. Kniha je rozvrhnutá do štyroch nosných kapitol. Prvá sa venuje Zápoľského pôvodu, rodine a jeho vzostupu po spoločenskom a mocenskom rebríčku až na samý vrchol neskorostredovekej uhorskej spoločnosti. Druhá predstavuje najkratšie, ale z pohľadu udalostí azda najdôležitejšie obdobie v Zápoľského živote, spojené s moháčskymi udalosťami a jeho korunováciou za uhorského kráľa. Tretia kapitola predstaví Jána Zápoľského ako uhorského kráľa pohybujúceho sa medzi vtedajšími mocnosťami – Osmanskou ríšou, spojencami z Cognackej ligy Francúzskom, Anglickom, Benátkami, a súpermi z habsburskej dynastie Ferdinandom I. a jeho bratom cisárom Karolom V. Posledná je venovaná Zápoľského rodine – vdove a synovi a svojím spôsobom predstavuje akýsi epilóg za pôsobením celého rodu Zápoľských.


Filozofický ústav SAV:

Martin Foltin: Limity a perspektívy ľudských práv. Reflexia sociálnej spravodlivosti
Monografia predstavuje analýzu filozofických základov ľudských práv s osobitným zameraním na koncept spôsobilostí Marthy Nussbaumovej. Prostredníctvom troch hlavných kapitol kniha mapuje teoretické prístupy zdôvodnenia ľudských práv. Prvá kapitola vytvára teoretický fundament pre pochopenie rôznych filozofických prístupov k zdôvodneniu ľudských práv. Zameriava sa na kritickú analýzu štyroch kľúčových koncepcií: koncept ľudskej dôstojnosti s osobitným dôrazom na Kantovu filozofiu a jej kritiku, naturalistický prístup vychádzajúci z ľudskej prirodzenosti a základných potrieb, transcendentálne zdôvodnenie ľudských práv a politicko-praktické zdôvodnenie. Druhá kapitola sa venuje podrobnej analýze teórie spôsobilostí Marthy Nussbaumovej a jej kritickej reflexii. Nadväzujúc na argumentáciu z prvej kapitoly, rozvíja hlbšie porozumenie motivácií a východísk Nussbaumovej myslenia. Tretia kapitola predstavuje príspevok k debate o sociálnej spravodlivosti, ktorý je významne inšpirovaný konceptom spôsobilostí. Zameriava sa na identifikáciu kľúčových limitov a výziev v uplatňovaní princípov sociálnej spravodlivosti, pričom objasňuje filozofické korene problematickosti diskurzu o sociálnej spravodlivosti.


Ústav klinického a translačného výskumu BMC SAV:

Adela Penesová, Libuša Nechalová: Špecifiká manažmentu pacientov s extrémnou obezitou
Obezita predstavuje celosvetovo závažný medicínsky problém. Cieľom tejto učebnice je informovať široký okruh odborníkov, nielen lekárov (praktických lekárov, všeobecných lekárov, diabetológov, endokrinológov, chirurgov, onkológov, psychiatrov, neurológov a ďalších), ale aj nelekárskych pracovníkov (zdravotné sestry, rehabilitačných pracovníkov, nutričných terapeutov, psychológov, trénerov), o správnom prístupe k pacientom s extrémnou obezitou. Publikácia sa zameriava na najnovšie poznatky v oblasti epidemiológie, genetiky a epigenetiky, diagnostiky a manažmentu liečby extrémnej obezity.


Botanický ústav SAV:

Dominik Roman Letz a kol.: Malá flóra Slovenska. Kľúč na určovanie cievnatých rastlín (Edičná rada SAV)
Ide o dlho očakávanú monografiu, ktorá prináša ucelený, no zároveň kriticky revidovaný a aktuálny prehľad o všetkých pôvodných i nepôvodných druhoch a vnútrodruhových taxónoch cievnatých rastlín, zaznamenaných na území Slovenskej republiky. Hoci prioritou tejto knihy sú druhy spontánne sa vyskytujúce v prirodzenom i antropicky ovplyvnenom prostredí, nevynechali sa ani často pestované druhy. Úvodná všeobecná časť okrem iného obsahuje aj prehľad dejín výskumu cievnatých rastlín na Slovensku, najaktuálnejší zoznam vyšších syntaxónov vegetácie Slovenska, morfologicko-terminologický slovníček a prehľad prijatého systému vyšších taxónov, ktorý reflektuje najnovšie fylogenetické poznatky. Dielo, koncipované vo forme dichotomického určovacieho kľúča, prináša množstvo originálnych poznatkov, nakoľko väčšinu rodov spracovali špecialisti na jednotlivé skupiny.

Ján Kliment, Michal Hrabovský, Dominik Roman Letz a kol.: Slovenské botanické menoslovie. Cievnaté rastliny (Edičná rada SAV)
Publikácia prináša slovenské mená 5 700 rodov, 21 sekcií (v rodoch Rubus a Taraxacum), 16 314 druhov, 1 661 nižších taxónov a 491 prevažne pestovaných medzirodových až vnútrodruhových krížencov, patriacich do 509 čeľadí, celkovo 24 187 taxónov cievnatých rastlín (predchádzajúce vydanie z roku 1986 zahŕňalo slovenské mená 10 374 taxónov cievnatých rastlín). V súlade so súčasným trendom v pestovateľskej praxi prináša aj slovenské mená skupín kultivarov pestovaných rastlín, pričom autori zohľadnili ich tradičné, zaužívané národné mená. Samostatnú kapitolu tvoria slovenské mená 252 rodov vyhynutých rastlín. Okrem kriticky prehodnotených vedeckých mien (na základe aktuálnych taxonomických, najmä molekulárno-fylogenetických štúdií) a ich slovenských ekvivalentov publikácia obsahuje aj informácie o pôvodnosti taxónov a o zdomácnení nepôvodných rastlín na Slovensku. Určená je profesionálnym botanikom, ako aj používateľom z radov lesníkov, poľnohospodárov, vodohospodárov, pracovníkov ochrany prírody, múzeí, botanických záhrad, arborét, záhradníctiev, sadovníkov, záhradkárov, skalničkárov, pestovateľov exotických rastlín, akvaristov, zberateľov aj pestovateľov liečivých rastlín, žiakov, študentov aj ich pedagógov, popularizátorov prírodných krás, autorov aj prekladateľov učebníc či populárno-vedeckých publikácií a ďalších záujemcov o živú prírodu.

Pavol Mereďa jun., Iva Hodálová, Kornélia Goliašová (eds.): Flóra Slovenska VI/2, 2. časť (Edičná rada SAV)
Anotácia sa pripravuje


Ústav krajinnej ekológie SAV:

Zita Izakovičová, László Miklós, Jana Špulerová: Atlas prírodného kapitálu Slovenska. Potenciály Slovenskej republiky (Edičná rada SAV)
Anotácia sa pripravuje


Parazitologický ústav SAV:

Michal Stanko, Alexander Csanády: The mound-building mouse, Mus spicilegus Petényi, 1882, in Slovakia (Edičná rada SAV)
Publikácia ponúka súhrn súčasných poznatkov a originálne výsledky dlhodobého výskumu autorov z oblasti morfometrie, ekológie, parazitológie a epidemiologického významu myši kopčiarky (Mus spicilegus). M. spicilegus má podstatný výskyt v južnej Európe, pričom územie južného Slovenska predstavuje severný okraj areálu tohto hlodavca. Napriek faktu, že južné Slovensko predstavuje len severnú hranicu jeho rozšírenia, objem parazitologicky a epidemiologicky vyšetrených vzoriek hlodavcov a ich hniezd (takmer 400 hlodavcov a 130 hniezd) predstavuje doposiaľ najväčší materiál z územia jedného štátu. Publikácia predstavuje komplexný pohľad na hlodavca v kultúrnej krajine, mnohé aspekty ekológie a epidemiológie tohto hlodavca doposiaľ neboli v mediteránnej oblasti analyzované.


Ekonomický ústav SAV:

Daneš Brzica a kol.: Flexibilita štruktúry ekonomiky a environmentálne zmeny. Výzvy pre mestá a firmy
Anotácia sa pripravuje


Výpočtové stredisko SAV:

Štefan Kohút a kol.: RPP-16. Prvý československý riadiaci počítač tretej generácie (Edičná rada SAV)
Počítač RPP-16 bol prvý slovenský číslicový počítač vyvinutý v Ústave technickej kybernetiky SAV v spolupráci s Teslou Orava a Konštruktou Trenčín v rokoch 1965 – 1973. Od roku 1974 do roku 1980 vyrobili v závode Tesla Námestovo 236 kusov. Bol nasadený do riadenia technologických procesov v energetike, v priemysle, ale aj v sociálnej sfére. Toto obdobie sa môže pokladať za začiatok rozvoja IT sektora na Slovensku.
Kniha je určená učiteľom informatiky a odbornej verejnosti ako základ pre ďalšie štúdium slovenskej histórie IT. Je vzácna tým, že ju písali priami účastníci projektu RPP-16 a použili v nej dokumenty z Archívu SAV. Jej príbeh sa začína založením SAV v roku 1953 a končí rokom 1995, keď vypli posledný počítač RPP-16 na vodnom diele Liptovská Mara.


Publikácie z fakúlt vysokých škôl:

FF TU v Trnave (s vyd. Peter Lang):

Vasyl Marchuk: Ukraine in martial law: political and security challenges
Anotácia sa pripravuje

Yevheniy Haydanka, Anatoliy Romanyuk, Yuriy Ostapets: Political fragmentation of the Slovak republic in light of regional elections
Anotácia sa pripravuje


FF UK v Bratislave:

Silvia Dončevová: Edukačné výzvy rodovej inklúzie
Vedecká monografia sa zameriava na možnosti aplikácie princípov rodovej inklúzie vo vybraných oblastiach edukácie. Rodová inklúzia je procesom formovania prostredia, v ktorom sa ľudia všetkých pohlaví cítia oceňovaní a rešpektovaní. Nejde iba o dosiahnutie rodovej rovnosti, ale o uznanie rozmanitosti rodových identít a prejavov. Cieľom publikácie je filozoficko – sociálno – edukačná reflexia konceptu rodovo orientovanej inklúzie. Publikácia si kladie za cieľ prispieť k odbornej diskusii o implementácii princípov rodovej inklúzie vo vybraných oblastiach filozofie výchovy, teórie výchovy a sociálnej pedagogiky.


FaF UK v Bratislave:

Peter Mikuš, Michal Hanko, Juraj Piešťanský, Mária Bodnár Mikulová, Katarína Maráková, Svetlana Dokupilová: Analytical Chemistry – Instrumental Analysis
Anotácia sa pripravuje


PriF UK v Bratislave:

Peter Fenďa, Katarína Krajčovičová, Jana Christophoryová, Juraj Litavský: Arachnológia
Anotácia sa pripravuje


FMV EU v Bratislave:

František Škvrnda: Antická ekonomika. Pramene a štúdie
Kniha Antická ekonomika. Pramene a štúdie obsahuje zrkadlový grécko-slovenský preklad spisov Ekonomika od Aristotela a O ekonómii od Filodéma z Gadar. V klasickom staroveku predstavovala ekonomika vedu o riadení domácnosti. Z obsahového hľadiska tvorili súčasť ekonómie ako vedy o riadení domácnosti najmä rodinné vzťahy a deľba práce medzi mužom a ženou, vzťahy medzi manželmi a deťmi, povinnosti a práva otrokov. Široký priestor je v spisoch venovaný taktiež úvahám o podstate a zdrojoch prirodzeného bohatstva, stratifikácii príjmov a výdavkov v domácnosti, či spôsoboch riadenia verejných financií.
V ďalších častiach kniha približuje čitateľom svet antického ekonomického myslenia a ekonomiky zo systematického hľadiska. Zameriava sa na dejiny antickej ekonomickej literatúry a jej najdôležitejšie diela a postavy, na analýzu antickej ekonomiky a jej miesta v systéme praktickej filozofie sokratovskej tradície myslenia, v Aristotelovom systéme, v helenizme a rímskom období. Práca obsahuje ďalej analýzu základných determinantov antickej ekonomiky, akými sú prírodné podmienky, demografia, inštitúcie a technológie v klasickom staroveku. V záverečnej štúdii venuje priestor stručnému prehľadu vývoja modernej historiografie a interpretáciám antickej ekonomiky v posledných dvoch storočiach.


Autorské publikácie mimo vedeckého prostredia:

Ľudovít Kocian: Objavovanie Roháčov

Ábel Ravasz a kol: Atlas Goralov Slovenska

Anna Šestáková: Etiketa pre každého

Dušan Junek: Design



Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií