30.06.2022 - meniny má Melánia

  • Naše Kníhkupectvo VEDY na Štefánikovej 3 v Bratislave je opäť otvorené Pondelok až Piatok v rovnakom čase od 10:00 do 18:00 h

Programy a manifesty

Počet hlasov (0)

Bílik, René - Raffaj, Radoslav (eds.)

ISBN: 978-80-8082-814-1

Vydavateľstvo: Typi Universitatis Tyrnaviensis, spoločné pracovisko Trn.univ a VEDY, vydavateľstva SAV
Rok vydania: 2014
Počet strán: 184
Väzba: Mäkká
Formát: 170x240mm
Hmotnosť: 320 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 6,00
Bežná cena s DPH: 8,00 €

Úsilie sústrediť na jednom mieste kľúčové „manifestované programy“, evidované v literárnom živote na Slovensku po druhej svetovej vojne, je výrazom uvedomovanej latentnej prítomnosti medzivojnovej avantgardnej skúsenosti v ňom. Otvára sa tým viacero problémových okruhov, ktoré sú spoločné tak pre medzivojnovú literárnu (umeleckú) avantgardu, ako aj pre povojnovú situáciu umenia a v jeho rámcoch literatúry na Slovensku. Na prvom mieste je to problematika subjektu, a to primárne v duálnom nastavení; v podobe páru indivíduum – skupina, resp. individuálne – kolektívne. Druhým problémom, ktorý sa dostáva do pozornosti, je problém či problematika primárne budúcnostnej orientácie umeleckého videnia a vnímania sveta, vízií a perspektív, to všetko formulované v podobe manifestačne vyhláseného programu. S tým súvisí aj problém nového chápania spoločenskej praxe a v tomto rámci aj akcentovanie sociálnej funkcie umenia. Napokon, no zároveň s tým, je v zornom poli aj problematika slobody umeleckej tvorby, jej autonómne postavenie voči „spoločenskej praxi“ a napätie vznikajúce zo snahy prepojiť úsilie o spoločenský vplyv umenia práve s úsilím o jeho autonómne postavenie.

Recenzenti publikácie:

prof. PhDr. Jelena Paštéková, CSc.
Mgr. Pavel Matejovič, PhD.Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií