19.05.2024 - meniny má Gertrúda

Zavlažovanie poľných plodín, zeleniny a ovocných sadov

Počet hlasov (0)

Rehák,Štefan-Bárek,Viliam-Jurík,Ľuboš-Čistý,Milan-Igaz,Dušan-Adam,Štefan a kolektív autorov

ISBN: 978-80-224-1429-6

Vydavateľstvo: VEDA
Rok vydania: 2015
Počet strán: 640
Väzba: Tvrdá
Formát: 170x240mm
Hmotnosť: 1170 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 14,93
Bežná cena s DPH: 19,91 €


Autorský kolektív zostavený zo špičkových odborníkov v oblasti klimatológie, hydrológie, vodného hospodárstva, pôdohospodárstva, krajinného inžinierstva a technických vied pôsobiacich na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Matematicko-fyzikálnej fakulte a Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského, Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, Hydrologickom ústave SAV a Výskumnom ústave vodného hospodárstva v Bratislave zostavil a pripravil jedinečnú monografickú prácu zameranú na problematiku zavlažovania poľných plodín, ovocných sadov a zeleninových plantáží s osobitným zreteľom na najmodernejšie technické riešenia šetriace vodu a energiu.
Monografia prináša najnovšie vedecké poznatky z oblasti technického riešenia dodávky vody, využívania vodných zdrojov v krajine a trvalo udržateľnej poľnohospodárskej produkcie s ohľadom na vývoj klimatických zmien, ponúka základné teoretické východiská adaptačných opatrení pri klimatických zmenách v poľnohospodársky využívanej krajine. Aplikácia uvedených poznatkov v praxi bezpochyby ovplyvní agrobiodiverzitu v krajine, potravinovú bezpečnosť a zdravú výživu v oblasti produkcie ovocia a zeleniny, ako aj niektorých vybraných poľných plodín. Najprodukčnejšie poľnohospodárske oblasti Slovenska s vysokým energetickým príkonom a vysokou bonitou pôdy sú vlhkostne deficitné a v dôsledku prebiehajúcej klimatickej zmeny sa výskyt vlhkostného deficitu neustále prehlbuje a jeho frekvencia narastá. Technické úpravy vodného režimu týchto poľnohospodárskych oblastí a vybudovanie nových vodných zdrojov v krajine sú riešením nepriaznivého stavu. Vzhľadom na to, že ide o inováciu produkčných poľnohospodárskych systémov založených na takých prírodných faktoroch, ako je slnečné žiarenie, pôdna úrodnosť a voda, ide o bezkonkurenčnú ekologickú produkciu, ktorá má perspektívu uplatniť sa na domácom i zahraničnom trhu.
Publikácia je určená pre vedeckých pracovníkov, vysokoškolských študentov, odborníkov z oblasti vodného hospodárstva, poľnohospodárstva a životného prostredia, ako aj pre farmárov, samosprávu a štátnu správu.

Publikácia bola schválená rektorom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre dňa 26.5. 2014 ako vysokoškolská učebnica pre študentov SPU v Nitre.


Odborní recenzenti publikácie:

prof. Ing. Andrej Šoltész, PhD.
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
prof. Ing. Dušan Húska, PhD.
akademik prof. Ing. Juraj Hraško, DrSc.
prof. Ing. Jaroslav Antal, DrSc.
prof. Ing. Magdaléna Valšíková, PhD.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií