12.06.2024 - meniny má Zlatko

DIPLOMAT moje poslania a príbehy
  • website.labels.new

DIPLOMAT moje poslania a príbehy

Počet hlasov (0)

Šesták, Jozef

ISBN: 978-80-224-2006-8

Vydavateľstvo: VEDA SAV
Rok vydania: 2023
Počet strán: 310
Väzba: Tvrdá
Formát: 170x240mm
Hmotnosť: 868 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 16,50
Bežná cena s DPH: 22,00 €


Diplomat. Moje poslania a príbehy
O svoje zaujímavé zážitky, osobné svedectvá a bohaté profesionálne skúsenosti sa delí muž, ktorý stál pri zrode samostatnej slovenskej diplomacie a bol jedným z dvoch zakladateľov slovenského ministerstva medzinárodných vzťahov v roku 1991. V búrlivých deväťdesiatych rokoch pôsobil ako štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR a hlavný vyjednávač pre vstup Slovenska do Európskej únie, v rokoch 1994 – 1998 prebojovával Slovensku cestu do EÚ, NATO a OECD. Svojho času bol označený nálepkou „mečiarovec“, hoci samotný Mečiar ho nemal v obľube, ale ako skúseného profesionála ho potreboval. V roku 1996 presadil doma aj na medzinárodnej scéne svoj nový koncept ekonomickej dimenzie diplomacie. Počas pôsobenia v diplomacii zažil, videl a urobil veľa pozoruhodného. Počiatky jeho diplomatickej dráhy siahajú do rokov socialistického Československa a končia sa v dvadsiatych rokoch 21. storočia. Navyše je dobrý aj vtipný rozprávač, ktorý sa vyjadruje priamo, jednoducho a k meritu veci. Jeho kniha pútavo osvetľuje viaceré aspekty novodobých politických dejín i osobností nášho štátu a čiastočne aj sveta.
Mottom knihy a celoživotnej práce Jozefa Šestáka je: „Demokraticky zvolené vlády sa menia, prezidenti či premiéri prichádzajú a odchádzajú, ale profesionálni diplomati zostávajú, slúžiac verne svojej vlasti pri obhajobe a presadzovaní štátnych záujmov.“
Jednoznačne, na základe mnohých vlastných skúseností, formuluje aj postoj k schopnostiam a zodpovednosti predstaviteľa štátu v diplomatickej hodnosti, k jeho osobnému nasadeniu za všetkých okolností pri upevňovaní dobrého mena vlasti v zahraničí. Nanajvýš kompetentná, obetavá a čestná angažovanosť za štátny záujem (Raison d’etat) by vždy mala byť vecou cti a osobným privilégiom slovenského diplomata.
EDÍCIA: Memoáre

Recenzenti:

JUDr. Stanislav Suja
Mgr. Jozef Hudec, PhD.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií