28.11.2023 - meniny má Henrieta

BUKOVOHORSKÁ KULTÚRA NA SLOVENSKU vo svetle výskumov v Šarišských Michaľanoch a Zemplínskych Kopčanoch

Počet hlasov (0)

Hreha, Rastislav - Šiška, Stanislav

ISBN: 978-80-224-1444-9

Vydavateľstvo: VEDA,vydavateľstvo SAV, Archeologický ústav SAV
Rok vydania: 2015
Počet strán: 376
Väzba: Tvrdá
Formát: 210x293mm
Hmotnosť: 1550 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 18,75
Bežná cena s DPH: 25,00 €

Ťažisko predkladanej práce „Bukovohorská kultúra na Slovensku vo svetle nálezov zo Šarišských Michalian a Zemplínskych Kopčian“ pozostáva z vyhodnotenia nespracovaného, resp. čiastočne spracovaného archeologického materiálu z výskumu v Šarišských Michaľanoch, polohy Fedelemka, ktorý po kvalitatívnej a kvantitatívnej stránke patrí k najlepšie preskúmaným lokalitám bukovohorskej kultúry vôbec. Podrobná analýza archeologického materiálu zo Šarišských Michalian a zohľadnenie výsledkov výskumu zo Zemplínskych Kopčian, s odvolaním sa najmä na keramické nálezy, naznačujú viaceré smery kultúrnych vplyvov z centrálnej a severnej oblasti Karpatskej kotliny i mimo nej. Oblasť východného Slovenska (okrem regiónu Spiša), ktorá predstavuje aj veľkú časť materského územia bukovohorskej kultúry v našej krajine, je v dobe stredného neolitu ponímaná ako súčasť sféry kultúrneho vplyvu severného Potisia.
Kniha je rozložená na úvodné kapitoly (1.-3.), analyticko - syntetickú časť, ktorá sa zaoberá rozborom sídlisk, pohrebísk a materiálnou kultúrou (kapitoly 4.-9.). Druhú časť tvorí relatívna chronológia a záver (kapitoly 10. a 11.). Súčasťou práce je aj katalógový súpis lokalít bukovohorskej kultúry na Slovensku a prílohy.

Odborní recenzenti publikácie:

PhDr. Zdeněk Farkaš, PhD.
doc. PhDr. Miroslav Popelka, CSc.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií