12.06.2024 - meniny má Zlatko

SLOVNÍK KOLOKÁCIÍ prídavných mien v slovenčine

Počet hlasov (0)

Majchráková, Chlpíková, Bobeková

ISBN: 978-80-224-1633-7

Vydavateľstvo: VEDA, vydavateľstvo SAV / Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV
Rok vydania: 2017
Počet strán: 344
Väzba: Mäkká
Formát: 170x240mm
Hmotnosť: 535 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 15,56
Bežná cena s DPH: 20,75 €

Po Slovníku slovných spojení. Podstatné mená sa v Slovníku kolokácií prídavných mien v slovenčine zachytáva spájateľnosť slov z ďalšieho slovného druhu. V novom slovníku sú spracované kolokačné profily 500 najfrekventovanejších prídavných mien vybraných zo Slovenského národného korpusu. Jednotlivé kolokačné profily predstavujú vzorku rôznych typov slovných spojení s prídavným menom, ktoré reálne fungujú v slovenských textoch. Okrem kolokácií – typických spojení a ustálených viacslovných pomenovaní, ktoré tvoria základ kolokačného profilu každého prídavného mena, sú v rámci heslovej state osobitne vyčlenené frazémy a frázy.

Slovník obsahuje aj štatistické prehľady, ktoré umožňujú čitateľovi porovnať spájateľnostný potenciál jednotlivých prídavných mien (najviac slovných spojení obsahuje heslo veľký – 239, najmenej heslo ústavný – 7), porovnať spájateľnosť prídavných mien so štatistickými hodnotami zo Slovenského národného korpusu, prípadne aj so spájateľnosťou podstatných mien.

Slovník sa môže využiť ako východisko ďalšieho lexikologického, lexikografického alebo korpusového výskumu, dobrou pomôckou môže byť v prekladateľskej praxi, ako aj pri výučbe slovenského jazyka.

Recenzenti
PhDr. Mgr. Marie Kopřivová, Ph.D.
doc. Mgr. Martin Ološtiak, PhD.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií