15.06.2024 - meniny má Vít

Pedagogická koncepcia Rudolfa Filu
  • website.labels.new

Pedagogická koncepcia Rudolfa Filu

Počet hlasov (0)

Štofko, Miloš

ISBN: 978-80-224-2033-4

Vydavateľstvo: VEDA , SAV
Rok vydania: 2023
Počet strán: 192
Väzba: Tvrdá
Formát: 170x240mm
Hmotnosť: 569 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 18,00
Bežná cena s DPH: 24,00 €

Kniha Pedagogická koncepcia Rudolfa Filu je primárne určená pre minulých, súčasných a budúcich pedagógov a študentov stredných umeleckopriemyselných škôl. S veľkou pravdepodobnosťou osloví aj odborových didaktikov výtvarných katedier pedagogických fakúlt a všetkých nadšencov výtvarného umenia.
Keďže Filov spôsob vyučovania bol inšpirovaný v prvom rade nemeckou školou Bauhaus, kniha opisuje najprv na pozadí prebiehajúcej priemyselnej revolúcie 2. polovice 19. storočia historický vývin reformných umeleckoremeselných ideí spojených s hnutím Arts and Crafts, nemeckým Jugentstilom a viedenskou secesiou.
Jedným z vrcholov týchto snách bol napokon v roku 1919 vznik školy Bauhaus. Jej štruktúra vyučovania a používané pedagogické metódy v prípravnom kurze sa stali v priebehu 20. storočia dôležitými inšpiračnými zdrojmi pre mnohé novovzniknuté umelecké a umeleckopriemyselné školy v Európe a v Amerike. Jednou z nich bola aj Škola umeleckých remesiel, ktorá pôsobila v Bratislave od roku 1928 až do roku 1939.
Vedecká monografia okrem stručného opisu jednotlivých kapitol stredoškolskej učebnice Výtvarná príprava pre 1. a 2. ročník strednej umeleckopriemyselnej školy troch autorov, ktorými boli Rudolf Fila, Ondrej Bartko a Zlatica Reištetterová, obsahuje aj malú vzorku zachovaných tematických plánov dvoch ústredných predmetov, ktorými sú výtvarná príprava a navrhovanie, pričom jednotlivé témy týchto predmetov z 1. až 4. ročníka štúdia sú v knihe ešte dokumentované aj súborom fotografických ukážok študentských výtvarných prác realizovaných v rôznych obdobiach od 60. rokov do 90. rokov 20. storočia.

K tomuto titulu nie je recenzia.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií