19.06.2024 - meniny má Alfréd

SLOVENSKÝ ZNAK, jeho pôvod a vývoj do roku 1918
  • website.labels.new

SLOVENSKÝ ZNAK, jeho pôvod a vývoj do roku 1918

Počet hlasov (0)

Vrtel, Ladislav

ISBN: 978-80-224-1923-9

Vydavateľstvo: VEDA SAV
Rok vydania: 2021
Počet strán: 296
Väzba: Tvrdá
Formát: 170x240mm
Hmotnosť: 740 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 27,00
Bežná cena s DPH: 36,00 €

Práca renomovaného slovenského heraldika približuje byzantský pôvod dvojitého kríža, jeho predheraldické vývojové obdobie, ako aj jeho neskoršie významné postavenie v panovníckej symbolike stredovekého Uhorska a neskôr aj v štátnej symbolike Habsburskej monarchie. Osobitne si všíma jeho vzťah k Slovensku, proces, vďaka ktorému sa v 18. storočí stal všeobecne akceptovaným symbolom Horného Uhorska – Slovenska a následne slovenským národným erbom. Ukazuje, ako od roku 1848 predstavitelia národného hnutia každý svoj politický štátoprávny projekt vyjadrovali aj určitou heraldickou predstavou o svojej existencii vo viacnárodnom štátnom útvare. Sleduje zvýraznenie slovenskej symboliky aj na bojových zástavách a odznakoch československých légií a mimoriadny podiel Milana Rastislava Štefánika na tvorbe symboliky prvého československého odboja.

Práca odhaľuje historické pramene súčasnej štátnej symboliky Slovenskej republiky a podľa odborných posudkov vysoko prevyšuje všetko, čo bolo na danú tému napísané.

Na knihu nadväzuje ďalšia pripravovaná publikácia autora, sledujúca vznik a vývoj československej a slovenskej štátnej symboliky v rokoch 1918 – 1993.

Recenzenti:

prof. PhDr. Leon Sokolovský, CSc.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií