20.01.2022 - meniny má Dalibor

  • Predajňa na Štefánikovej ulici 3 v Bratislave otvorená v stredu, štvrtok a piatok od 10:00 do 18:00h. E-shop zatvorený. Uvedené obmedzenia sú len dočasné.
PRO VIRTUTE ET MERITO / VZNIK A VÝVOJ VYZNAMENANÍ DO ROKU 1815
  • website.labels.suggested

PRO VIRTUTE ET MERITO / VZNIK A VÝVOJ VYZNAMENANÍ DO ROKU 1815

Počet hlasov (0)

Graus, Igor

ISBN: 978-80-224-1479-1

Vydavateľstvo: VEDA
Rok vydania: 2017
Počet strán: 568
Väzba: Tvrdá
Formát: 215x275mm
Hmotnosť: 2100 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 26,25
Bežná cena s DPH: 35,00 €

Panovnícke, dynastické, pontifikálne, záslužné a dámske rady a dekorácie

Vyznamenania vo faleristickom ponímaní, čiže nositeľné a neprenosné ocenenia zásluh, majú svoj pôvod v období stredoveku. Do definitívnej podoby, v akej ich poznáme dnes, sa však vyvíjali niekoľko nasledujúcich storočí. Hoci ich vývoj v rozličných oblastiach Európy prebiehal odlišne, postupom času sa čoraz viac unifikovali vzájomným ovplyvňovaním a napodobňovaním. Časom sa prakticky v každom štáte sveta vyprofilovala ucelená sústava vyznamenaní. Publikácia podrobne mapuje zložitý proces formovania vyznamenaní vznikajúcich nielen v dôsledku transformácie laických rytierskych rádov z politicko-mocenských inštitúcií na inštitúty poskytujúce formálne pocty, ale aj novozaložených vyznamenaní bez priamych predchodcov v podobe rytierskych organizácií. Ide o pôvodnú prácu zakladateľa slovenskej vedeckej faleristiky, ktorá svojím prístupom k problematike, použitou metodológiou, ako aj komplexnosťou výskumu a následnou prezentáciou predstavuje zásadný príspevok k poznaniu genézy vyznamenaní.
Kniha je bohato ilustrovaná s krásnymi portrétmi panovníkov, kráľov, fotografie rôznych rytierskych radov, erbov a iné.

V kategórii slovníková a encyklopedická literatúra, získala kniha Prémie za vedeckú a odbornú literatúru za rok 2017

Odborní recenzenti:

PhDr. Ján Hunka, CSc.
PhDr. Ladislav Vrteľ


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií