21.05.2024 - meniny má Zina

PALATÍNI ARPÁDOVSKÝCH KRÁĽOV

Počet hlasov (0)

Herucová, Angelika

ISBN: 978-80-224-1780-8

Vydavateľstvo: VEDA SAV
Rok vydania: 2020
Počet strán: 288
Väzba: Mäkká
Formát: 150x210mm
Hmotnosť: 400 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 12,00
Bežná cena s DPH: 16,00 €

Palatíni arpádovských kráľov

Na vývoji hodnosti palatína je možné sledovať celé dejiny Uhorského kráľovstva. V období vlády Arpádovcov boli palatíni vysoko postavení kráľovskí hodnostári, vyberaní spomedzi najvyššej šľachty. Boli súčasťou politického diania. Zúčastňovali sa vojenských výprav, mierových rokovaní, ako sudcovia riešili najmä lokálne problémy v kráľovstve. Hodnosť palatína sa vyskytovala na dvoroch v celej stredovekej Európe. V priebehu prvých troch storočí existencie Uhorského kráľovstva tu prešla značným vývojom, na ktorého konci bol úrad uhorského palatína „špecifickou a unikátnou inštitúciou“.

Táto kniha je venovaná výskumu palatínov v dejinách Uhorského kráľovstva v stredoeurópskom kontexte približne v období rokov 1000 až 1301. Jeho cieľom bolo priblížiť na konkrétnych príkladoch a analýze zmienok v prameňoch rôzne aspekty toho, kto bol palatín z hľadiska zachovaných zákonov a kráľovských nariadení, jeho súdnej moci, účasti na politickom dianí v kráľovstve aj mimo neho.

Vedeckí recenzenti:

doc. PhDr. Ing. Miroslav Glejtek, PhD.
doc. Mgr. Miroslav Lysý, PhD.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií