23.04.2024 - meniny má Vojtech

Spolok pre chemickú a hutnú výrobu v dejinách Slovenska
  • website.labels.new

Spolok pre chemickú a hutnú výrobu v dejinách Slovenska

Počet hlasov (0)

Mičko, Peter

ISBN: 978-80-224-1991-8

Vydavateľstvo: VEDA SAV
Rok vydania: 2023
Počet strán: 224
Väzba: Tvrdá
Formát: 170x240mm
Hmotnosť: 518 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 14,93
Bežná cena s DPH: 19,91 €

Monografia približuje problematiku rozvoja a následnej obchodnej a finančnej politiky chemického koncernu Spolok pre chemickú a hutnú výrobu od jeho vzniku po prvú polovicu 20. storočia, s dôrazom na podniky na Slovensku. Zároveň sa autor snažil odpovedať na otázky týkajúce sa dopadu dôležitých geopolitických medzníkov na činnosť koncernu, konkurenčný boj s IG Farbenindustrie, či problematiku pôsobenia českej spoločnosti v Slovenskej republike 1939 – 1945.

Aktivity Spolku pre chemickú a hutnú výrobu na Slovensku boli výrazné už v 20. rokoch 20. storočia a ešte sa zintenzívnili od druhej polovice 30. rokov. Spolok pre chemickú a hutnú výrobu získaval podniky na Slovensku rôznymi cestami, či už priamym kapitálovým vstupom, alebo fúziami s inými spoločnosťami. Výsledkom bol rozsiahly koncern podnikov zaoberajúci sa rôznymi odvetviami priemyslu. Konglomerát podnikov bol rozvrstvený od veľkých slovenských celulózok, banského podniku, chemických podnikov zamestnávajúcich stovky až tisíce zamestnancov, až po menšie podniky so špecializovanou výrobou s niekoľkými desiatkami zamestnancov. Svoju hospodársku politiku, ale musel koordinovať aj so silným vplyvom nemeckých záujmov na Slovensku, ktoré sa výrazne zintenzívnili po vzniku Slovenského štátu.

Monografia mapujúca hospodársky vývoj podnikov v uvedenej etape, tak vo svojej finálnej podobe obsahuje celé spektrum čiastkových tém a podkapitol venujúcich sa hospodárskemu rozvoju jednotlivých závodov v sledovanom časovom období. V konečnom dôsledku ide o tematicky mnohovrstevnú projekciu dejín konkrétnych závodov Spolku pre chemickú a hutnú výrobu na Slovensku na pozadí historického vývoja Slovenska v zložitých domácich a medzinárodných politických, hospodársko-politických, sociálno-ekonomických a čisto sociálnych konotáciách.

Recenzenti:

PhDr. Ľudovít Hallon, DrSc.
PhDr. Miroslav Sabol, PhD.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií