20.07.2024 - todays name day is Iľja, Eliáš

  • Pozor: Zmena otváracích hodín ! Kníhkupectvo VEDA, vydavateľstvo SAV na Štefánikovej 3 v Bratislave bude z prevádzkových dôvodov otvorené v zmenenom čase od 12:00 - 18:00 hod v rovnakých pracovných dňoch pon-pia až do odvolania.
Empatia a umenie, pohľady, kontexty, interpretácia
  • website.labels.new

Empatia a umenie, pohľady, kontexty, interpretácia

Number of votes (0)

Ihringová, Katarína

ISBN: 978-80-568-0572-5

Publisher: VEDA,SAV
Year of publishing: 2023
Number of pages: 142
Binding: Soft
Format: 170x240mm
Weight: 256 g
Availability: Stocked
E-shop price plus VAT: 26,25
Regular price plus VAT: 35,00 €

Problém empatie a empatického vcítenia sa do umeleckého diela síce nie je v dejinách estetického uvažovania nový, ale v posledných desaťročiach môžeme vo svetovom a európskom umenovednom a estetickom diskurze sledovať opätovné oživenie tohto problému. Toto „znovuoživenie“ už existujúceho nadobudlo vďaka veľkému záujmu mnohých humanitne orientovaných disciplín (psychológia, sociológia, pedagogika, kognitívne vedy, filozofia, literárne veda, neuroveda, psychosomatika) široko siahli kontextuálny rozmer. Ten veľmi plynulo prešiel do nových pomenovaní ako „body turn“ (R. Gugutzer), „emotional turn“ (G. J. Seigworth, M. Gregg) či dokonca „affective turn“ (M. L. Angerer) a stal sa jedným z kľúčových problémov súčasných humanitných teórií. Tie vychádzajú z podstaty teórie empatie, podľa ktorej je estetická skúsenosť percipienta založená na sérii empatických reakcií diváka s umeleckým dielom. Otázka, či ide o vedomé alebo nevedomé reakcie je predmetom mnohých humanitných výskumov. Korene teórie empatie siahajú do obdobia vzniku moderného umenia, teda do obdobia prelomu 19. a 20. storočia a sú úzko prepojené s filozofiou, estetikou a experimentálnou psychológiou.

Recenzenti:

doc. Mgr. Zuzana Slušná, PhD.
doc. Mgr. Jana Migašová, PhD.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.