12.06.2024 - todays name day is Zlatko

História zadnými dverami 5
  • website.labels.new

História zadnými dverami 5

Number of votes (0)

Michálek, Slavomír a kol.

ISBN: 978-80-224-2027-3

Publisher: VEDA,SAV
Year of publishing: 2023
Number of pages: 528
Binding: Hard
Format: 170x240mm
Weight: 966 g
Availability: Stocked
E-shop price plus VAT: 26,25
Regular price plus VAT: 35,00 €

Piaty zväzok Histórie zadnými dverami nás opäť prevedie malými i veľkými dejinami v zábavnejšej podobe. A opäť tu máme niečo nové – nové osobnosti a udalosti, starosti i radosti, niekedy trochu hanby, inokedy takmer večnú slávu. Od najstarších dôb po takmer súčasnosť. A okrem toho tiež kadečo iné...

.....napríklad aj mandelinku (pásavku) zemiakovú.

Kto ešte nepočul o mandelinke (pásavke) zemiakovej, nech zdvihne ruku.

Kto by ju nepoznal. Okrem toho, že desaťročia spôsobovala (a naďalej spôsobuje) nespočítateľné škody na úrode zemiakov svojou schopnosťou vypestovať si imunitu na pesticídy či rôzne bioprípravky, bola v Československu na začiatku päťdesiatych rokov 20. storočia označovaná za zákernú „imperialistickú“ zbraň s cieľom vyhladovať našu mladú socialistickú vlasť. V susednom Česku ju volali „americký brouk“.

Dnes je mandelinka (pásavka) symbolom absolútnej absurdnosti komunistickej propagandy. Symbolom iste nie najdrastickejším či najbolestnejším. Svojej, priam mýticky zlej povesti v nastupujúcej ére komunizmu v Československu sa zbavila až v čase veľmocenského „oteplenia“ v rámci bipolárnej politiky détente v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Bolo asi osudné či nevyhnutné, aby si tento odolný tvor požierajúci zemiakovú vňať prešiel u nás svojím komunistickým peklom.

No review for this title.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.