15.06.2024 - todays name day is Vít

JURAJ BOSÁK

Number of votes (0)

Rosa, Alexander - Karabínošová, Elena - Bosák Juraj ml.

ISBN: 978-80-224-1808-9

Publisher: VEDA SAV
Year of publishing: 2020
Number of pages: 100
Binding: Soft
Format: 170x240mm
Weight: 190 g
Availability: Stocked
E-shop price plus VAT: 4,50
Regular price plus VAT: 6,00 €

Kniha pripomína život a dielo RNDr. Juraja Bosáka DrSc. (1933 - 1987),
vzácneho človeka a vynikajúceho slovenského matematika. Patril medzi významné osobnosti vedy 20. storočia (prispel napr. k vyriešeniu problému farbenia grafov známy ako Problém štyroch farieb ). Talent pre matematiku sa u Juraja Bosáka prejavil už počas štúdia na gymnáziu, kedy sa stal absolútnym víťazom celoštátneho kola 1. ročníka československej matematickej olympiády. Bol jedným zo zakladajúcich členov Kabinetu matematiky a jedným z prvých pracovníkov Matematického ústavu SAV. Venoval sa vedeckej činnosti v oblasti algebry a teórie grafov. Počas pôsobenia na MÚ SAV získal medzinárodné kontakty a stal sa jadrom silnej skupiny matematikov na Slovensku. Tvorivé vedecké úsilie tohto výnimočného matematika vyvrcholilo v roku 1986 monografiou Rozklady grafov .
V prvej časti kniha prináša spomienky rodiny, priateľov a spolupracovníkov na Juraja Bosáka ako človeka, priateľa, milujúceho otca a manžela a spoľahlivého kolegu. Druhá časť opisuje jeho vedeckú činnosť, ktorá je v mnohých aspektoch na svetovej úrovni.

Recenzenti:

prof. RNDr. Ján Plesník, DrSc.
prof. RNDr. Martin Škoviera, PhD.
doc. RNDr. Sylvia Pulmannová, DrSc.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.