15.06.2024 - todays name day is Vít

TIBOR ŠALÁT

Number of votes (0)

Strauch, Oto - Belasová, Jana - Holá Ľubica - Baláž, Vladdimír

ISBN: 978-80-224-1741-9

Publisher: VEDA SAV
Year of publishing: 2019
Number of pages: 216
Binding: Soft
Format: 170x240mm
Weight: 370 g
Availability: Stocked
E-shop price plus VAT: 5,77
Regular price plus VAT: 7,69 €

Matematiku 20. storočia formovali na Slovensku viaceré významné osobnosti, medzi ne bezpochyby patrí aj prof. RNDr. Tibor Šalát, DrSc. (1926 – 2005).
V tejto knihe opisujeme jeho život a dielo. Študoval na Karlovej univerzite v Prahe a takmer 50 rokov pracoval na Katedre algebry a teórie čísel Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V prvej, odbornej časti chceme pripomenúť prínos Tibora Šaláta k rozvoju matematiky na Slovensku nielen z hľadiska vedeckého, ale aj z hľadiska pedagogického. V druhej časti ho v spomienkach rodiny, priateľov, spolupracovníkov či žiakov predstavíme ako človeka, učiteľa, kolegu a priateľa. Epilógom publikácie je samostatná kapitola s názvom Tibor Šalát a jeho doba, v ktorej autor, prof. RNDr. Štefan Porubský, DrSc., podrobne opisuje obdobie štúdií T. Šaláta na Karlovej univerzite. Približuje tiež začiatky jeho pôsobenia na UK v Bratislave, jeho postupný profesijný rast a bohatú organizačnú činnosť. Dúfame, že vás knižka zaujme a nájde si čitateľov aj v radoch učiteľov matematiky, ktorým T. Šalát venoval veľkú časť svojho pracovného úsilia.

Recenzenti:

prof. RNDr. Štefan Porubský, DrSc.
prof. RNDr. János Tóth, PhD.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.