13.08.2022 - meniny má Ľubomír

Interpretácia umeleckého textu

Počet hlasov (0)

Bílik, René

ISBN: 978-80-8082-289-7

Vydavateľstvo: Typi Universitatis Tyrnaviensis, spoločné pracovisko Trn.univ a VEDY, vydavateľstva SAV
Rok vydania: 2009
Počet strán: 160
Väzba: Mäkká
Formát: 149x210mm
Hmotnosť: 220 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 5,00
Bežná cena s DPH: 6,67 €

S cieľom obrátiť pozornosť naspäť k textu ako tematizácii ľudského životného sveta, ako k obrazu tohto sveta, sme pripravili vysokoškolskú učebnicu, ktorá sa usiluje reflektovať zakladajúce funkcie jazyka a zakladajúce parametre ľudskej komunikácie prostredníctvom jazyka. V jej teoretickej časti chceme poskytnúť základné informácie z dejín interpretovania textov a informácie o konštitutívnych okolnostiach ľudského hovorenia, o jeho situačnej zakotvenosti a o funkciách jazykových výpovedí, ktoré s touto situačnou zakotvenosťou priamo súvisia. Súčasne sa pokúsime ukázať na špecifické vlastnosti textov umeleckej literatúry, na dve od seba neoddeliteľné strany ich bytia (na ich ontológiu), a tým aj na špecifický spôsob recepcie, s ktorým tieto texty „rátajú“.

V druhej časti učebnice, ktorú tvoria ukážky nášho interpretačného prístupu k vybraným textom slovenskej literatúry a slovesnej kultúry, sa pokúsime ukázať, ako sa tá „textami očakávaná“ čitateľská reakcia „rodí“ z individuálneho čitateľského zážitku, z individuálnej čitateľskej skúsenosti s umeleckou literatúrou, ale aj z čitateľskej skúsenosti s inými textami kultúry a v neposlednom rade aj z úrovne literárneho vzdelania čitateľa.

Recenzenti publikácie:

prof. PhDr. Eva Fordinálová, CSc.
Mgr. Dana Kršáková, CSc.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií