07.06.2023 - meniny má Róbert

FULIANKA

Počet hlasov (0)

Marinčák, Šimon a kol.

ISBN: 978-80-224-1863-8

Vydavateľstvo: VEDA SAV
Rok vydania: 2020
Počet strán: 240
Väzba: Tvrdá
Formát: 170x240mm
Hmotnosť: 540 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 12,75
Bežná cena s DPH: 17,00 €

Kniha s názvom Fulianka, ako naznačuje jej názov, prináša informácie o málo známej obci v srdci Šariša. Hoci sa obsahovo sústredí na históriu obce, spracovaním presahuje svoj názov. Kniha prináša informácie nielen o obci, ale aj o širšom okolí s presahom na reálie celej krajiny. V prvej časti sú spracované praveké dejiny centra Šariša, ktoré vychádzajú zo zistení všetkých doteraz vykonaných archeologických výskumov. Stredoveké a novoveké dejiny sú spracovaná rovnako podrobne s využitím prameňov nielen zo slovenských, ale aj zahraničných archívov, vrátane archívu rodu Kapiovcov, do vlastníctva ktorých spadala aj Fulianka. Kultúrne premeny sú naznačené v kapitole o novodobých dejinách, ktoré boli rovnako búrlivé ako tie predchádzajúce.

Obsahovo knihu dotvárajú kapitoly o náboženskom živote v obci, ale aj o rôznych zvyklostiach a obyčajoch, ktoré boli súčasťou života našich predkov nielen vo Fulianke, ale aj v celom Šariši. Pohľad na obec a región dotvárajú dve miestne povesti a bohatá obrazová príloha.


Recenzenti publikácie:

prof. PhDr. ThDr. Peter Zubko, PhD.
doc. PhDr. Zuzana Lopatková, PhD.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií