21.05.2024 - meniny má Zina

Literárne krajiny Bratislavy /Obraz mesta po roku 1918
  • website.labels.new

Literárne krajiny Bratislavy /Obraz mesta po roku 1918

Počet hlasov (0)

Passia, Radoslav - Barborík, Vladimír a kolektív

ISBN: 978-80-224-1999-4

Vydavateľstvo: VEDA SAV
Rok vydania: 2023
Počet strán: 456
Väzba: Tvrdá
Formát: 170x237mm
Hmotnosť: 1015 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 22,50
Bežná cena s DPH: 30,00 €

Kolektívna monografia Literárne krajiny Bratislavy. Obraz mesta po roku 1918 je svojím zameraním ojedinelá a v istom zmysle prvolezecká. Desaťčlenný autorský kolektív v nej podáva výsledky výskumu literárneho obrazu Bratislavy, vytvára a interpretuje katalóg jeho kľúčových toposov v časovom rámci približne jedného storočia, v ktorom slovenská metropola prešla zásadnými politickými, etnickými a kultúrnymi zmenami.

Literárny obraz Bratislavy sa doposiaľ neustálil okolo kánonického jadra niekoľkých základných autorov a textov, ako je to v prípade niektorých iných európskych miest, ktoré sú úzko spojené s dielom alebo biografiou slávneho spisovateľa. Zostáva heterogénny až fragmentárny, je stále skôr nedokončenou mozaikou. V literárnych krajinách tohto mesta však možno dobre identifikovať niekoľko priestorových konštánt, kľúčových literárnych toposov, ktoré súvisia s hraničnou geografickou, kultúrnou a jazykovou polohou Bratislavy, ako aj s jej politickou a urbanistickou históriou.

Kniha prináša systematické a súčasné, hoci nie encyklopedicky vyčerpávajúce spracovanie literárnej krajiny Bratislavy. Veríme, že bude dobrým aktuálnym sprievodcom po tejto problematike a zároveň jedným z východísk budúcich výskumov.

Vedeckí recenzenti :
doc. Mgr. Peter Darovec, PhD.
prof. PaedDr. Iva Málková, Ph.D.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií