19.06.2024 - meniny má Alfréd

VČELIA MATERSKÁ KAŠIČKA /Epigenomikum pre vitalitu s dlhovekosť

Počet hlasov (0)

Šimúth, Jozef

ISBN: 978-80-224-1843-0

Vydavateľstvo: VEDA SAV
Rok vydania: 2020
Počet strán: 192
Väzba: Tvrdá
Formát: 170x240mm
Hmotnosť: 600 g
Dostupnosť: Na sklade
E-shop cena s DPH: 13,12
Bežná cena s DPH: 17,49 €

Monografia Jozefa Šimútha sa zameriava na jeden z najdôležitejších včelích produktov – materskú kašičku, ktorá je už dlhší čas objektom výskumu a štúdia z aspektu apidológie, molekulárnej biológie, medicíny, farmácie, kozmetiky, ale i potravinárskeho priemyslu. V úvodnej časti poskytuje čitateľovi základné informácie o včele, jej živote a produktoch, ktoré vytvára. Jadrom monografie sú potom informácie o apalbumine 1, hlavnej bielkovine materskej kašičky, ktorá sa vyskytuje aj v mede a peli. Fyziologické vlastnosti včelích produktov sa vysvetľujú vo svetle epigenetiky a genomiky, plynúce z projektu sekvenovania včelej DNA (autor bol iniciátor tohto projektu a podieľal sa na jeho riešení). Tieto poznatky sú hlavným výsledkom slovenskej vedeckej školy molekulárnej apidológie, ktorú doc. Ing. Jozef Šimúth, DrSc., nielen založil, ale je aj doteraz jej hlavným kvalifikovaným predstaviteľom. Kniha ukazuje, ako sa mení náš prístup k včele: zo živočícha produkujúceho med sa stáva vedecký model, ktorý pomáha človeku žiť zdravo, ale aj na vyššej duchovnej úrovni.
Oceňujem, že autor detailne objasňuje cestu a metódy, ktorými dospel k svojim významným vedeckým výsledkom. Okrem ich exaktného opisu ich podkladá aj filozofickými názormi, ktoré v sumárnom pohľade poskytujú čitateľovi fascinujúci pohľad na tento včelí produkt. Tým sa toto dielo stáva zaujímavým nielen z apidologického, ale i spoločenského aspektu.

Dr. h. c. prof. RNDr. Jozef Čižmárik, PhD.

Předložená publikace je osobité vyprávění o trofické biologii včelstva, které se následně zaměří na mateří kašičku a její bílkoviny, což je obor, kterému autor a jeho kolegové na třech kontinentech věnovali skutečně mnoho práce, završené mnoha novými poznatky a publikacemi.

Ing. Dalibor Titěra, CSc.


Náš eshop používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohoto eshopu s tým súhlasíte.
Viac informácií